Neden Ucuz Para Kasası Alınmaz.?

 

Çelik Kasa alınırken dikkat edilmesi gereken hususları aşağıda anlatmaya çalıştım ;

 

Benim kendi gözlemlerime göre çelik kasa almayı düşünen müşterilerin %70-%80’i çelik kasa hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmayan, yada kulaktan dolma bilgilerle çelik kasa almaya karar veren kişilerdir. Bu müşterilerin içinde fiyat odaklı almayı düşünen müşterilerin sayısı da bir hayli fazladır. Bu düşüncede olan müşterilere satın alacağı yerdeki satış sorumlusu arkadaşların çelik kasa alırken dikkat edilmesi gereken hususları etkili bir şekilde müşteriye aktarması durumunda, müşterinin o şekilde hareket edeceğini düşünüyorum. Bu hususları aşağıda sizlere anlatmaya çalışacağım ;

 

*Öncelikle almış olduğu ürünün sıradan bir ürün olmadığını, kullanış amacının önemini bilmesi gerekir, değerli eşyalarını muhafaza edeceğinden dolayı, güvenliğinden emin olması ve aklının arkada kalmaması için doğru karar vermesi gerekir.

*Farklı bir eşya aldığında o eşyanın zamanla yıpranması ve eskimesi durumunda yenisi ile değiştirebileceğini, fakat çelik kasada böyle durumun söz konusu olmadığını, bir kez alacağını ve uzun yıllar kullanacağından dolayı doğru karar verip, doğru yerden alması gerekir.

*Çelik kasada kullanılan malzemelerin ve yedek parçaların günümüz koşullarına uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Geçmişte kum ve çakıl gibi malzemeler kullanılıyordu, şuan günümüz teknolojilerini kullanılarak c30 dojazlı beton kullanılıyor. Bu gibi konular araştırılması gerekir.

*Müşterinin ekonomik ürün alarak işinin o an için görüldüğünü düşünebilir, zamanla almış olduğu ucuz kasaya güvenerek koyduğu kıymetli eşyalarının kaybı söz konusu olduğunda, geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşılabilir, günümüzde beğenmediğimiz en ucuz bilezik bile 1500-2000 TL civarında bu fiyatlara kaliteli bir çelik kasa alınabilir. Bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

*Çelik kasa aldığımız firmanın çalıştığı firmalara ve referanslar göz önünde bulundurulmalıdır.

*Çelik kasa alınan firmanın, satış sonrası hizmet ağının yaygın olup olmadığı araştırılması gerekir.

*Çelik kasayı alan kişinin kasanın yangına ve depreme dayanıklı olup olmadığını bilmesi gerekir.

 

Yukarıdaki hususları çelik kasa müşterisine etkili bir şekilde ifade edilmesi durumunda, etkili olacağına inanıyorum.

Özkan Kılıç.